Organizator

Stowarzyszenie artystyczne MÓZG

Współorganizator

Partnerzy

  • image
  • image
  • image
  • image

zadanie współfinansowane z budżetu
miasta Bydgoszczy  oraz samorządu
województwa Kujawsko - pomorskiego

(Nowy Jork / Suwałki / Bydgoszcz / Warszawa)

Czwartek 7 listopada
godz. 22.00
MCK

sean_noonan
sean_noonan_string_quartet
sean_noonan
sean_noonan_string_quartet

A Gambler's Hand “A Gambler's Hand” to nie ściana dźwięku i hałasu a muzyczne i teatralne przedstawienie na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn. Połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Partie smyczków niejednokrotnie przejmują rolę perkusji, aby potem oplatać grę Sean'a delikatnymi i surowymi brzmieniami, tworząc fusion z górnej półki. Film „A Gambler’s Hand” jest niemym, czarno-białym filmem składającym się z ośmiu niezależnych części, które „po złożeniu” razem tworzą surrealistyczną historię Finny’ego, hazardzisty i włóczęgi. Finny podczas jednej ze swych wędrówek znajduje się w złym czasie w złym miejscu i zwabiony tajemniczym głosem zostaje uwięziony w ścianie. Finny prowadzi specyficzną grę, w której nigdy nie ma żadnego zwycięzcy. Błąkający się bez celu wkrótce staje się integralną częścią swojego więzienia. Film został nakręcony do muzyki skomponowanej przez Sean'a Noonan'a i trwa 30 minut. Po pokazie koncert rozwija się w muzyczną improwizację.

Sean Noonan - perkusja, kompozycja, narracja

Kwartet Smyczkowy:
Adam Roszkowski - skrzypce
Maciej Afanasjew - skrzypce
Magdalena Małecka - altówka
Jan Roszkowski - wiolonczela

Sean Noonan

Nowojorski perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. W Polsce znany dzięki Brewed by Noon oraz The Hub. W twórczości Sean'a, gwiazdy brooklyńskiej sceny underground'owej można dosłuchać się silnych wpływów zarówno eksperymentalnego jazzu, jak i muzyki współczesnej, hip-hopu, rocka i metalu. Eksperymentalny jazz zagrany z hardcore'ową mocą wciąga, a mnogość inspiracji i nieposkromione improwizacje zadziwiają dziką finezją. Choć nie brakuje w nich momentów tanecznych, są również chwile wyciszenia. Muzyka Sean'a przemawia nie tylko do fanów nowoczesnego, nieznającego barier jazzu. Znajdą tu coś dla siebie fani punk'a, prog-rock'a, psychodelii i world music (od Afryki po Irlandię), a także wszyscy zainteresowani ciągłym muzycznym poszukiwaniem i postmodernistyczną, multikulturową kombinacją rytmów, melodii, brzmień i inspiracji – tak charakterystyczną dla kosmopolitycznej sceny Nowego Jorku. Noonan wydał 17 płyt, nagrywając je z tak wybitnymi muzykami jak gitarzysta Marc Ribot, basista Jamaaladeen Tacuma, gitarzysta Abdoulaye Diabate i Susan McKeown z Klezmatics. Współpracował również z takimi artstami jak Jason Hwang, Kirk Knuffke, Mat Maneri czy Momenta Quartet. Koncerty Sean'a Noonan'a to wielka energia, godna podziwu technika instrumentalna i działające na publiczność poczucie humoru.

Adam Roszkowski

Skrzypek, kameralista. Absolwent białostockiej filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem. Studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Adama Korniszewskiego i prof. Tadeusza Gadziny oraz dyrygenturę w klasie prof. Ronalda Zollmana. Adam Roszkowski jest dyrektorem artystycznym i twórcą Klasik Mjuzik Festiwal. Jest także wiceprezesem fundacji ART-S.O.S. wspierającej młodych artystów oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej BruSolistes w Brukseli. Amerykański kompozytor David Noon zadedykował sonatę na skrzypce i wiolonczelę duetowi Adamowi i Janowi Roszkowskim. Z pasją oddaje się również muzyce jazzowej i improwizowanej. Współpracuje z muzykami sceny alternatywnej z Nowego Jorku - Sean Noonan i Alexis Marcello.

Maciej Afanasjew

Skrzypek, kompozytor i pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki estradowej w klasie skrzypiec jazzowych oraz aranżacji i kompozycji. Był także stypendystą Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu, Austria. Jest pedagogiem wykładającym na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jako skrzypek, współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak K. Herdzin, C. Konrad, J. Główczewski, P. Biskupski, K. Szymanowski, występując w całej Europie i Chinach. Jest członkiem i założycielem zespołów Maciej Afanasjew Quartet, De Pasion, The Plodders, Kanaanczy Play&Pray. Jest także cenionym aranżerem oraz autorem muzyki do musicali oraz przedstawień teatralnych. Pisze muzykę dla wielu big bandów, a jego kompozycje grane były m.in. w Carnegie Hall podczas The New York Wind Band Festival.

Magdalena Małecka - Wippich

Altowiolistka, kameralistka, wykształcona muzycznie i literacko. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest również absolwentką krakowskiego Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego, Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pierwszej w Polsce Szkoły Laboratorium Dramatu w Warszawie. Artystka zainicjowała w 2004 roku powstanie Opium String Quartet z którym nagrała trzy albumy i otrzymała nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do nagrody Fryderyk 2010 za debiut płytowy. Artystka ma także na swoim koncie nagrania dla takich wytwórni fonograficznych, jak CD Accord, Dux, Albany Records U.S., Raum Klang, Acte Prealable. Magdalena występowała jako kameralistka we wszystkich krajach europejskich, a także w Chinach, Kanadzie i USA.

Jan Roszkowski

Wiolonczelista, kompozytor, obecnie działający w Stanach Zjednoczonych. Regularnie występuje ze swoim bratem Adamem Roszkowskim. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika. W tych latach był laureatem Makroregionalnych Przesłuchań Wiolonczelowych w Elblągu, 3 nagrody na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu oraz 1 nagrody na Warszawskim Konkursie Kameralnym w Warszawie. Odbiorca stypendiów Hans & Klara Bauer oraz Fulbright'a. W maju 2012 roku uzyskał dyplom magistra sztuki w Manhattan School of Music, gdzie studiował wiolonczelę z David'em Geber'em, improwizację jazzową z Joan Stiles oraz kompozycję z Mark'iem Stambaugh'em. Jan Roszkowski dokonał również wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia BIS oraz takich wytwórni fonograficznych jak DUX i Kayax.

http://www.youtube.com/watch?v=PucNIEzXBL8
http://www.youtube.com/watch?v=YRJzA8PFO0Q