Zavoloka
& Laetitia Morais

Zavoloka bada głównie cyfrowe i analogowe syntezy i łączy je z ukraińskimi starożytnymi pieśniami folklorystycznymi oraz różnymi instrumentami, które sama nagrywa. Jej muzyka składa się z intensywnie zróżnicowanych ruchów dźwięków i niespodziewanych kombinacji sprowadzonych do kontrolowanych przepływów elektronicznych.

Zavoloka to pseudonim artystyczny Kateryny Zavoloki – artystki dźwięku, kompozytorki muzyki eksperymentalno-elektronicznej, performerki i graficzki pochodzącej z Kijowa na Ukrainie. Zavoloka bada głównie cyfrowe i analogowe syntezy i łączy je z ukraińskimi starożytnymi pieśniami folklorystycznymi oraz różnymi instrumentami, które sama nagrywa. Jej muzyka składa się z intensywnie zróżnicowanych ruchów dźwięków i niespodziewanych kombinacji sprowadzonych do kontrolowanych przepływów elektronicznych.

Zavoloka współpracuje z: Kotra (Ukraina), Mark Clifford of Seefeel (Wielka Brytania), Feldermelder (Chiny), AGF (Niemcy), została zaproszona przez Aphex Twin (Wielka Brytania), aby wystąpić przed jego występami audio-wizualnymi. Często współpracuje i występuje z Laetitia Morais (Portugalia) – artystką wizualną. Brała także udział w wielu międzynarodowych i międzygatunkowych projektach artystycznych: muzka dla rzeźb i pawilon sztuki, muzyka do filmu i inne. Jest także grafikiem dla prawie wszystkich płyt wydanych przez ukraińską wytwórnie muzyki eksperymentalnej Kvitnu. Zavoloka występuje regularnie, a jej muzykę można było usłyszeć w wielu salach koncertowych, klubach, współczesnych muzeach, teatrach i podczas wydarzeń na świeżym powietrzu na całym świecie.

Laetitia Morais urodzona we Francji, mieszka w Portugalii od 1993r. Ukończyła kierunek sztuk pięknych – malarstwo, rozwija się zawodowo dzięki kombinacji pojedynczych wyrażeń jako sztuka video, instalacja i performance. Często łączy swą pracę z teatrem i muzyką eksperymentalną.

Swoje prace pokazała podczas wydarzeń artystycznych i w galeriach takich jak Eme LL – Porto, Lawine – Berlin, Sonicscope – Lizbona, MadeiraDig – Madeira, Audiovisiva – Mediolan, Faticart – Rzym, Storung – Barcelona, Kvitvechir – Kijów, Rewire – Haga, Spoilt – Aberdeen, Rynek Główny – Rzeszów i Close – Nowy Jork.

Ostatnio otrzymała stypendium Ernesto de Sousa FLAD i Calouste Gulbenkian Foundation, wspierające rozwój jej projektu „Missing for ten years”, który ma miejsce w Experimental Intermedia Foundation w Nowym Jorku.

Od 2008r. wykłada na College of Education w Coimbra w zakresie sztuk wizualnych.