Marc Ribot

Wśród artystów, z którymi nagrywał znajdą się takie postaci jak: Tom Waits, Soloman Burke, John Lurie, Elvis Costello, Marianne Faithful, Arto Lindsay, Laurie Anderson, David Sylvian, Susana Baca, McCoy Tyner, T-Bone Burnett, The Jazz Passengers, The Lounge Lizards, Chocolate Genius, Jamaaladeen Tacuma, Cibo Mato, Medeski Martin & Wood, James Carter  i inni.

Marc Ribot urodził się w Newark, New Jersey. Już jako nastolatek grał na gitarze w wielu różnych zespołach garażowych i uczył się od swojego mentora, haitańskiego klasycznego gitarzysty i kompozytora Frantza Casseusa. Po przeprowadzce do Nowego Jorku w 1978, Ribot został członkiem Realtones (soul/punk), a w latach 1984 do 1989 Lounge Lizards John'a Lurie. W latach 1979 do 1985 Ribot pracował jako muzyk rezerwowy z Brother Jack McDuff, Wilson Picket, Carla Thomas Rufus Thomas, Chuck Berry in wieloma innymi.

Wśród artystów, z którymi nagrywał znajdą się takie postaci jak: Tom Waits, Soloman Burke, John Lurie, Elvis Costello, Marianne Faithful, Arto Lindsay, Caetano Veloso, Laurie Anderson, David Sylvian, Susana Baca, McCoy Tyner, T-Bone Burnett, The Jazz Passengers, The Lounge Lizards, Evan Lurie, Chocolate Genius, Jamaaladeen Tacuma, Cibo Mato, Medeski Martin & Wood, James Carter, Vinicio Caposella, Auktyon, Vinicius Cantuaria, Sierra Maestra i inni. Ribot często współpracuje z producentem T Bone Burnett, niedawno pracował z Alison Krauss i Robertem Plantem nad “Rasing Sand”, za który otrzymali Nagrodę Grammy. Współpracuje także regularnie z kompozytorem John'em Zorn'em.

Autorskie projekty nagraniowe Ribot'a włączały współpracę z Rootles Cosmopolitans, Shrek and Los Cubanos Postizos. Jego solowe nagrania to m.in. Marc Ribot Plays The Complete Works of Frantz Casseus, The Book of Heads, Donʼt Blame Me, Saints i najnowsze Exercises in Futility. Marc grał muzykę z Walk The Line, Everything is Illuminated, i The Departed Martina Scorsese. Jego talent ujawnia się także podczas koncertów z pełną orkiestrą symfoniczną. Kompozytor Stewart Wallace napisał koncert gitarowy z orkiestrą specjalnie dla Marc'a. Utwór miał swoją premierę w Waszyngtonie z lipcy 2004r. w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej, a także był wykonywany na festiwalu Cabrillo w Santa Cruz w Kalifornii w październiku 2005r.

Obecnie Marc odbywa trasy koncertowe z dwoma zespołami: projekt na cześć Albert'a Ayler'a Spiritual Unity z udziałem basisty Aylera Henry'ego Grimes'a i Ceramic Dog z udziałem basisty Shahzad'a Ismaily i perkusisty Ches'a Smith'a. Ceramic Dog niedawno wydali swój debiutancki album zatytułowany “Party Intellectuals”.