Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej

Idea stworzenia nowego zespołu wykonującego muzykę współczesną powstała w wyniku obserwacji wydarzeń muzycznych w Bydgoszczy. Bydgoska scena muzyczna od wielu lat znana jest ze swojej otwartości na nowe działania, w dalszym ciągu jednak wydarzenia związane z muzyką współczesną wywodzącą się od tzw. muzyki "klasycznej" odbywają się wyjątkowo rzadko i przemijają bez większego rozgłosu. Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej to zespół stworzony w celu wykonywania muzyki współczesnej zarówno młodych i nieznanych kompozytorów, jak i klasyków w tej dziedzinie. Zespół w doborze swojego repertuaru ma na celu wyszukiwanie twórców naprawdę wyjątkowych, którzy niekoniecznie wpisali się w kanony wykonawcze orkiestr w Polsce.

Skład zespołu zawsze dostosowywany jest specjalnie do programu, który będzie wykonywany, dzięki czemu każde wykonanie uzyskuje indywidualny charakter, a muzycy nie są zmuszani do grania kompozycji, których wykonywanie nie sprawia im przyjemności. Takie założenie pozwala osiągnąć emocjonalny charakter utworu przy każdym jego wykonaniu.

Ilość osób w zespole również zależna jest od wykonywanego materiału. Orkiestra może składać się z dwóch osób, zaś w innym wypadku może liczyć na przykład osób 60. Powstanie tego zespołu ma na celu stworzenie możliwości zarówno do słuchania monumetalnych dzieł wykonywanych na wielkich estradach, jak i spokojnych utworów wykonywanych w zaciszu kameralnych pomieszczeń. W przyszłości planowane jest zapraszanie do występów z Bydgoską Orkiestrą Muzyki Współczesnej znanych solistów oraz dyrygentów. Zespół stawia sobie za cel reprezentowanie najwyższego poziomu wykonawczego oraz zdobywanie popularności w całym kraju i poza jego granicami.

Witold Wróbel - obój, rożek angielski
Ewa Baranowska - fortepian
Kamil Gumiela - saksofon
Wiesław Ochwat - akordeon
Stanisław Słowiński - skrzypce

Sponsorzy: