Alexandra Zierle
Paul Carter

Współpraca Alexandry Zierle i Paula Cartera jest interdyscyplinarna, wielozmysłowa oraz oddziałująca miejscowo i kontekstowo, obejmując dziedziny od live artu/sztuki performance, happeningów i interwencji, po dźwięk, video i instalację.

Poprzez praktykę Zierle i Carter krytycznie badają różne sposoby komunikacji oraz to, co znaczy być człowiekiem, zarówno jako jednostka, jak i byt kolektywny. Ich praca podejmuje zagadnienia pojęcia przynależności, kulturalnej tożsamości, dynamikę wewnątrz związków, harmonię poprzez konflikt oraz transformację ograniczeń.

Ich praca zakorzeniona w kontekście sztuk pięknych przyjmuje prostą, lecz bogatą estetykę wizualną, która angażuje rozmaite podejścia i pozory; zasadniczo eksploruje konwencje społeczne, tradycje i rytuały, zarówno stare, jak i nowe, często wywracając je do góry nogami, obnażając ich podstawy, odwracając porządek oraz zakłócając normę. Praca Zierle i Cartera umiejscawia ucieleśnione śledztwo wewnątrz ludzkich interakcji z ich bezpośrednim środowiskiem oraz ilustruje gruntowną ciekawość nieznanego, pustki, ucieleśnienia i teraźniejszości.

W czasach naładowanych surową, nieobrobioną energią oraz w innych - czułych, spokojnych i szczerych, ich praca inicjuje kontemplację oraz sugeruje nam ponowne rozważenie sposobu, w jaki postrzegamy podstawy, na których bazuje zarówno nasze społeczeństwo, jak i indywidualne rzeczywistości. Ich praca pełni rolę zaproszenia do zapuszczenia się w przestrzeń, która znajduje się pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym, permanentnym a przelotnym, wypowiedzianym a niewysłuchanym.

Zmieniając się pod względem formatu, zawartości oraz czasu trwania, ich prace różniły się długością, od serii krótkich akcji po wydarzenia trwające trzy dni; od intensywnego tygodnia po trzytygodniową rezydenturę. Jak dotąd do ich działań zaliczyły się: interaktywny performance, rzeźba społeczna, akcje prowadzonego procesu, prace konceptualne, improwizacja oraz tworzenie i łamanie reguł, prace zorientowane na ciało, prace prowadzonego obiektu, praca wyrazista/o wysokiej widoczności oraz wrażliwe/dyskretne akcje.

Jeśli chodzi o umiejscowienie, działalność Zierle i Cartera korzystała zarówno z przestrzeni galerii, jak i przestrzeni publicznej. Do tej drugiej zaliczały się miejsca takie jak: zatłoczone ulice handlowe, zadaszony rynek miejski, biblioteka, bunkier z Drugiej Wojny Światowej, opuszczony tunel kolejowy oraz przestrzeń pod schodami. Podczas koczowniczej pracy w czasie trwania stypendium Ferdinanda Zweiga w Argentynie, działania były tworzone na miejskich skwerach, dzielnicach mieszkaniowych, społecznościach patagońskich Walijczyków, na szczycie wulkanu, na podstawie lodowca, w gorącym źródle oraz na pustyniach.

Biografia

Prace duetu Zierle & Carter były pokazywane zarówno w ich rodzinnym kraju - UK, jak i poza jego granicami: Grace Exhibition Space (USA), Exist-ence (Australia), MOMA (USA) oraz Plymouth Arts Centre (UK) jako część projektu Marina Abramovics Institute for the Preservation of Performance Art and The Pigs of Today are the Hams of Tomorrow. Obecnie pracują w ramach grantu Arts Council England w projekcie: Through the Heart: Works on Love, Life, and Laughter.

W 2006 Zierle & Carter otrzymali stypendium Ferdinand Zweig Memorial na produkcję nowej pracy w Patagonii w Argentynie. Jako dawni członkowie The Western Alliance zaprezentowali To Good To Be True, URGENCY/AGENCY wystawa w Rezydencji z The Western Alliance oraz artystami z Turcji Iz Oztat i Volkan Aslan jako część Visiting Arts Artists to Artist scheme, The Delfina Foundation, London, UK.

W 2011 uczestniczyli w rezydencji wizualnej 'What's love got to do with it?' w kanadyjskim Baniff Centre oraz w rezydencji badawczej współpracowali z choreografką i artystką Jill Sigman i company thinkdance. W lipcu 2011 Zierle & Carter pracowali jako artyści w miesięcznej rezydencji w MEANTIME Project Space, UK.

Wybrane nadchodzące wystawy i pobyty rezydencjalne w 2011 i 2012 obejmują serię fotografii i rezydencję z Manuelem Vason w Performance Transition (UK), Marginal Arts Festival w stanie Virginia (USA), Sounds Off programme for New Territories 2012 (UK), performance w R.I.T.E.S oraz residency on Pulau Ubin (Singapur), jak również performance dla PIPAF 2012 (Filipiny).

Sponsorzy: