Rafał Gorzycki
Ecstasy Project

Rafał Gorzycki – perkusja
Łukasz Górewicz – skrzypce
Tomasz Pawlicki – flet
Paweł Nowicki – wibrafon
Paweł Urowski – kontrabas

Zespół założony przez perkusistę Rafała Gorzyckiego w 1998r pracuje właśnie nad najnowszym, piątym już albumem – They were P. Premiera 10.2011.

Rafał Gorzycki obecnie uważany jest za jeznego z najważniejszych i oryginalnych muzyków jazzowych, liderów i kompozytów młodego pokolenia w Polsce. Należy do grona „nowego tchnienia w polskim jazzie”. To za sprawą jego autorskich projektów, jak właśnie Ecstasy Project, czy Trio Poems oraz współtworzonych przez niego Sing Sing Penelope i najnowszego projektu „Dziki Jazz.

Rafał Gorzycki uznawany jest przez polskie, europejskie oraz amerykańskie media , krytyków, recenzentów,  za artyste , który przyczynił się do pokoleniowej zmiany  warty w polskim jazzie. Zaliczany jest do wybitnych twórców muzyki nowoczesnej.

W 2010 r został on nominowany do nagrody "FRYDERYKI 2010" w kategorii - Jazzowy Debiut Roku. W tym samym roku kwartet z udziałem Rafała Gorzyckiego DZIKI JAZZ - został laureatem konkursu "NAGRODY POLSKICH MELOMANÓW" 2010 Listy Przebojów Programu Trzeciego w kategorii Free Jazz / Yass. W Roku 2011 otrzymał Stypendium Artystyczne Marszałka woj. Kuj-Pom.

Debiutancki album grupy Ecstasy Project  ukazał się w 2001 roku w renomowanej jazzowej wytwórni z Krakowa - "Gowi NotTwo" promującej największych artystów z Europy i USA.

W maju 2005 roku pojawił się  drugi album "Realium", nakładem amerykańsko-polskiej wytwórni Polish Jazz. Utwór z płyty "REALIUM" pojawił się także na ważnej dwupłytowej kompilacji " The Best of Polish Jazz 2005" wśród największych sław polskiej sceny jazzowej.

"Przez ponad rok konstruowałem nową płytę "Realium". Pragnąłem uchwycić w niej pewną melancholię. Opisałem kolejno obrazy pojawiające się podczas chwil spędzonych poza miastem. To jest europejski jazz - mój ulubiony". Rafał Gorzycki

Album "Realium" został wyróżniony przez edytorów amerykańskiego magazynu "All About Jazz". W rankingu 50 najbardziej poczytnych recenzji w magazynie "AAJ", płyta Ecstasy Project Trio znajdowała się na 25 miejscu, przed premierami takich gwiazd jak: Paul Motian, czy Walece Roney. Była także bardzo dobrze przyjęta przez inne ważne amerykańskie magazyny muzyczne : Jazziz, Cadence.

Trzeci album Ecstasy Project " Europea" (2007) został nagrany w kwintecie z udziałem znakomitych muzyków z kręgu muzyki współczesnej i nowoczesnego jazzu. Przyjęty został   z jeszcze większym entuzjazmem wśród dziennikarzy muzycznych Europy i USA.

„Gorzycki patrzy na muzykę poprzez jej dwudziestowieczne zmagania.
Wychodząc od improwizacji i jazzu coraz uważniej kieruje swój wzrok w stronę
doświadczeń kameralistyki europejskiej ubiegłego stulecia; w niej
poszukuje  treściwych rozwiązań dla swoich muzycznych poszukiwań… .

Ecstasy Project opowiada nam o tym, że Europea jest piękna i mądra swoim
doświadczeniem. Słuchajmy, choć przecież bardzo często trudno jest nam w to uwierzyć...”
  [AAJ]

Kolejna, czwarta płyta "Reminiscence Europae" (2008), to podwójny album koncertowy ( CD + DVD) zawierający nowe kompozycje i utwory z albumu "Europae". Oceniona ponownie przez amerykański opiniotwórczy „All About Jazz” jako nowoczesny i intrygujący obraz współczesnego jazzu.

Artyści prezentowali swoją muzykę na festiwalach od Portugalii po Ukrainę, od Szkocji i Norwegii po Grecję  biorąc udział w ważnych wydarzeniach muzycznych jak: Jazz Jamboree, Warszawska Jesień, Warsaw Summer Jazz Days, Gdynia Summer Jazz Days, Big Jazz Ear - Budapeszt, Construction in Process - Poland 2000, Rok Polski w Austrii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Tydzień Jazzu - Berlin 1999, Polski weekend w Patras (Grecja) i wiele innych. Koncertowali również w Indiach i USA.

Artyści:

Tomasz Pawlicki (Bydgoszcz) - flet (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fletu, dyplom z wyróżnieniem)- Pierwszy flecista  i koncertmistrz „Opera Nova” w Bydgoszczy. Jeden z największych wirtuozów fletu w kraju.

Paweł Nowicki (Gdańsk) - wibrafon (absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie perkusji). Także absolwent Konserwatorium Muzycznego  w Strasburgu. Jest laureatem  konkursów muzyki współczesnej w Rotterdamie i Clerment . Współtworzy kwartet perkusyjny „Kwatludium”, który często wykonuje prapremierowe prezentacje kompozytorów na Festiwalu „Warszawska Jesień”

Paweł Urowski (Bydgoszcz) - kontrabas. Student Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie studiuje kontrabas w klasie Jacka Niedzieli. Specjalizuje się w nowoczesnym, akustycznym jazzie. Nagrał również debiutancki album "Pig inside the gentleman" z zespołem "Contemporary Noise Quintet". Zdobywca wielu nagród na indywidualnych i zespołowych konkursach jazzowych, m.in. II miejsce na Jazz Juniors 2008.

Łukasz Górewicz (Szczecin) - skrzypce. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureat wielu międzynarodowych nagród w konkursach skrzypcowych. Obecnie komponuje muzykę do najważniejszych wydarzeń medialnych w  Polsce, m.in. Otwarcie Basenu Olimpijskiego w Szczecinie , czy spektakl poświęcony żołnierzom poległym na misjach pokojowych pod patronatem Prezydenta RP.

www.ecstasyproject.com

Sponsorzy: