Program
Bydgoszcz 9-12.10.2019

Botero
Botero20:00

reż. Don Millar, Kanada, 2018 (82 min)

Fernando Botero, malarz i rzeźbiarz, dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów Ameryki Łacińskiej.

Jego sukces został okupiony ciężką pracą. Długo nie doceniano jego sztuki. Jako młody artysta pracował w Nowym Jorku, gdzie pozostawał praktycznie nie zauważony. Jednak Botero, który odbył studia w Hiszpanii i Włoszech, pewien był swojego rychłego sukcesu. Niniejszy film jest hołdem złożonym utalentowanemu malarzowi i rzeźbiarzowi, ale jednocześnie pracy, która pozwala osiągnąć wymarzony cel.

Cursed Days
Cursed Days21:30

reż. Artem Iurchenko, Francja, 2018 (77 min)

W Kijowie wybuchają zamieszki. Emocje społeczeństwa są w zenicie.

Tymczasem niedaleko Majdanu, w ciechej pracowni, trwają dyskusje o sztuce. Czy artysta może zupełnie odciąć się od polityki?

Filmy udostępniła Fundacja Rozwoju Kinematografii
- organizator ON ART FILM FESTIVAL.

Ryszard Waśko
Ryszard Waśko20:30

otwarcie wystawy

Ryszard Waśko to artysta multimedialny, kurator, animator życia artystycznego, pedagog. Urodził się 21 lutego 1949 roku w Nysie. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi. Na jego twórczość składają się filmy, fotografie, wideo, malarstwo i rysunek. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach siedemdziesiątych był współzałożycielem Warsztatu Formy Filmowej. Wykładał też w PWSFTviT (1970-1983). W latach 1990-1992 był dyrektorem programowym P.S.1 Museum oraz Institute of Contemporary Art w Nowym Jorku. W latach 1997-1999 przewodził Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Artystów (IKG) z siedzibą w Kolonii.

Grzegorz Woźniak
/ Tomasz Rodowicz21:00

Adalen – dotyk nocy - performance

Grzegorz Woźniak to poeta, prozaik, dramaturg. Autor siedmiu tomików poetyckich i powieści “Krzyk-Rozpacz. Requiem Bogu spisane przez oszalałego mnicha”. Przez wiele lat publikował w miesięczniku literackim “Lampa”, ostatnio także w miesięczniku “Odra”, i w łódzkim magazynie kulturalnym “Kalejdoskop”. W konkursie na sztukę awangardową organizowanym przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w 2017 roku w ramach Roku Awangardy jego monodram “Aktorka. Sceniczny manifest awangardy” został wyróżniony. Ostatnio opublikował książkę poetycką “Pejzaż Adalen” (2019).

Tomasz Rodowicz to urodzony w 1951 roku aktor, muzyk, reżyser, pedagog. Jest absolwentem filozofii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i współzałożycielem pierwszego ośrodka socjoterapii dla młodzieży uzależnionej od narkotyków. W latach 1974-1976 współpracował ściśle z Teatrem Laboratorium we Wrocławiu. W 1977-2003 był uczestnikiem a zarazem współzałożycielem Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, a także jednym z liderów programu dydaktycznego Akademii Praktyk Teatralnych. W 2001 roku stworzył wraz z Maciejem Rychłym Orkiestrę Antyczną w ramach ośrodka gardzienickiego, zajmującą się odtwarzaniem antycznych instrumentów i muzyki, a dwa lata później wydał płytę o tym samym tytule. W 2004 roku wraz z innymi aktorami z Gardzienic: Dorotą Porowską, Elżbietą Rojek i Maciejem Rychłym, założył Stowarzyszenie Teatralne CHOREA.

Adalen – dotyk nocy - performance

Performance teatralno-muzyczny na dwa głosy. Aktor i muzyk. Działanie sceniczne oparte na metaforach Grzegorza Woźniaka, inspirowane doświadczeniem nocy. Noc - doświadczenie samotności, ale i kruchego spełnienia. Noc jest nie tylko przestrzenią klubu, nocnej wspólnoty, to także misterium sztuki. Noc jest Kobietą, której twarz utkana jest z tęsknoty. Metafory nocy powstają wraz z muzyką. Performance' owi będzie towarzyszyć muzyka na flet.

22:00Piotr Wyrzykowski
współprodukcja: Echo Ho
Temporary Nation Performance Test 1.3

Witamy w globalnym performansie!

Dołącz do innych performerów i współtwórz niepowtarzalne społeczne wydarzenie. Przy pomocy prostych gestów uruchamiasz dźwięki i modyfikujesz ich brzmienie. To, co słyszysz i widzisz jest generowane przez ciebie i innych performerów.

Podłącz się! Tańcz! ! Remiksuj! !
To My! Tymczasowy naród.

Autorzy projektu:
Piotr Wyrzykowski, Echo Ho
Koncepcja: Piotr Wyrzykowski
Choreografia: Michael Maurissens
Strategia gestów i muzyka: Echo Ho
Wokaliści: Lopsang Gelek, Bettina Wenzel, Patricia Kuellgis, Echo Ho
Producentka, kuratorka: Katarzyna Boratyn
Programowanie: KrzemDev

Temporary Nation jest częścią większego projektu “+100”, który powołał do życia Roderick Coover (dyrektor artystyczny projektu), wyprodukowała Katarzyna Boratyn, która współtworzyła go również jako współkuratorka. Projekt powstawał pod instytucjonalnym kierownictwem Anny Szylar z Instytutu Adama Mickiewicza.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Partner: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Piotr Wyrzykowski urodził się w 1968 roku w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Kijowie oraz Gdańsku. W swych działaniach wykorzystuje filmy wideo, performanse wideo, internet, instalacje, projekcje wideo w przestrzeni publicznej. Początkowo studiował architekturę wnętrz (1989-1991), a następnie malarstwo (1991-1995) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zaczynał jako performer na początku lat dziewięćdziesiątych. Od 1990 roku przez trzy lata z Markiem Rogulskim współtworzył duet performerski Ziemia Mindel Würm. Przeprowadzali wielogodzinne akcje zbliżone do magicznych rytuałów i misteriów. Ich działania uzupełniały rzeźby, ogniska, muzyka. W swych indywidualnych performensach artysta w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych zaczął wykorzystywać elementy sztuki wideo oraz telewizyjne transmisje. W tym czasie Wyrzykowski zaczął też tworzyć filmy wideo, łączące w sobie elementy analizy stosowanego medium i jego walory dokumentalne. Twórczość Wyrzykowskiego szybko zdominowały jednak nowe technologie oraz jego zainteresowanie tym, jak wpływają one na postrzeganie ludzkiego ciała, zjawiskiem "teleobecności", multiplikacją ciała w transmisjach telewizyjnych (widoczne także w jego performensach), w końcu eksploracją i możliwościami kreacji świata wirtualnego. Około 2000 roku Wyrzykowski podjął współpracę z ukraińskim artystą Ilią Cziczkanem. Jej efektem był między innymi cykl fotografii dokumentujący sesję fotograficzną i film wideo Obrońcy (2001/2002) oraz film Atomic Love.

GODOT
GODOT23:00

koncert

Godot to bydgoska grupa muzyczna działająca od 2015 roku. Zespół uformował się poprzez rozszerzenie działalności duetu Adama Kempy i Mateusza Lubiewskiego, przybiera różne formy oraz rozmiary. Warstwę muzyczną cechuje połączenie melodyjnego songwriterstwa z eksperymentalnymi środkami wyrazu – zespół swobodnie porusza się zarówno w elektronicznej alternatywie, jak i w awangardowych odsłonach muzyki gitarowej. Poprzez operowanie twórcze w klubie Mózg, grupa nasiąka tradycją muzyki improwizowanej, wykwitłej w tym miejscu. W fonograficznym katalogu grupy znajduje się płyta „Do Oraju Barwistanu” (wydana jako Kempa/Lubiewski) oraz wydany w trójmiejskim Music Is The Weapon album „Godot”. Na początku 2020 roku grupa planuje premierę nowej płyty „Undisclosed”, którą wyda label Trzy Szóstki. Płytę będzie można usłyszeć przedpremierowo podczas specjalnie przygotowywanego występu Godota na Mózg Festiwalu w październiku 2019 roku.

Adam Kempa – głos, gitara
Mateusz Lubiewski – gitary, elektronika, sound manipulations
Ago – syntetyzatory
Bartosz Wolski – bas
Kevin Górzyński - perkusja

Zoë Mc Pherson23:45

koncert

Zoë Mc Pherson to artystka interdyscyplinarna mieszkająca w Berlinie. Jej kalejdoskopowa twórczość wywodzi się z wielu źródeł i poszukiwań włącznie z kulturą Inuitów, Hybrydyzacją, feminizmem kurdyjskim, polirytmią Vodun i motywami książki Kocia Kołyska. Jej najnowsza praca “String Figures” to trwający globalny projekt artystyczny, który łączy elektroniczne dźwięki, badania etnomuzykologiczne, sztukę video i choreografię tworząc bogaty materiał audiowizualny, który załamuje światy, historie i ramy czasowe. Wydany w wytwórni SVS Records w towarzystwie serii filmów w reżyserii Alessandry Leone, album bada szereg dwoistości takich jak tradycja/współczesność, organiczność/elektroniczność, historia/futuryzm. Motyw przewodni stanowi sznur będący jedną z najstarszych form sztuki dający pozornie nieskończoną ilość możliwości. Audiowizualne kinetyczne występy artystki znajdują się na pograniczu postępowej muzyki klubowej, kultury audiowizualnej i sztuki dźwięku. Jej sety djskie oscylują wokół dziwnych field recordingów i mocnej perkusyjnej muzyki klubowej.

Wojciech Kowalczyk 20:00

performance

Wojciech Kowalczyk pochodzi z Bydgoszczy. Jest doktorem sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne oraz autorem gatunków sztuki performance takich jak: ARX art, ALO art, GHNO art, PROMT art, IMIT art, NUN art, PLEN art. W swojej twórczości wypowiada się przede wszystkim, poprzez performance i jego postaci, a także instalacje artystyczne, obiekt i sztukę wideo. W obszarze teoretycznego odniesienia do sztuki, zajmuje się analizą performance, w aspekcie jego metodologicznych możliwości ewaluacyjnych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystycznego Młodzi Sztuką, Stowarzyszenia Artystów Sztuk Innych. Jest inicjatorem i kuratorem Bydgoskiego Spichlerza Sztuki Performance. Za swoją działalność artystyczną, otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Lenka Klodova
Lenka Klodová 20:30

performance

Lenka Klodová urodziła się w 1969 roku w czeskim mieście Opawa. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Projektowania w Pradze. Będąc rzeźbiarką w swojej twórczości wykorzystuje różne media (fotografia, instalacja, performance, badania w dziedzinie sztuki), przyjmuje konceptualne podejście. Jej badania skupiają się na wizualnej reprezentacji ludzkich związków oraz związkach pomiędzy sztuką, ludzkim (szczególnie kobiecym) doświadczeniem seksualnym i pornografią. Otrzymała tytuł doktora za swoją pracę dotyczącą magazynów pornograficznych dla kobiet. W 2010 roku została kierownikiem katedry Body Design na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Technologicznego w Brnie. Jej ulubiony motyw akademicki i artystyczny to kwestia ludzkiej nagości, z jednej strony to naturalny stan ciała, a z drugiej bardzo polityczny gest. Niedawno wydana została jej książka pt. “Naked Situations”, która stanowi przewodnik po głównych momentach nagości we współczesnym społeczeństwie i katalog jej prac związanych z nagością. Tworzy Festival of Naked Forms w Pradze, który jest eksperymentalną platformą do testowania zrozumienia nagości w sztuce performance i naukach humanistycznych.

Majewski / Buhl / Żach21:00

koncert

Eksperymentalny duet RDZA wałęsa się po dnie oceanu pop kultury i żywi resztkami jakie jeszcze pozostały, filtrując je przez własne głowy i serca - impro, yass, jazz, punk, foto, film, gadki, książki...

Jest już nagrany materiał na pierwszą płytę RDZY, która ukaże się niebawem, a na Mózg Festival duet przygotuje specjalny program z analogową wizualizatorką Basią Żach.

Jarosław Majewski - kontrabas
Jacek Buhl - perkusja
Basia Żach - wizualizacje

Arnold Dreyblatt
Arnold Dreyblatt 22:00

koncert

Arnold Dreyblatt urodził się w Nowym Jorku w 1953 roku. Jest kompozytorem, performerem i artystą wizualnym. Studiował muzykę z Pauline Oliveros, La Monte Young i Alvinem Lucierem. Od 1984 mieszka w Berlinie, gdzie rozpoczął działalność w dziedzinie performance i sztuk wizualnych, poza swoją dotychczasową działalnością muzyczną. Będąc członkiem drugiego pokolenia nowojorskich kompozytorów minimalistycznych, Dreyblatt wykształcił wyjątkowe podejście do kompozycji i wykonywania muzyki. Tworzenie muzyki rozpoczął w późnych latach 70-ch w Nowym Jorku. Wymyślił zestaw nowych i oryginalnych instrumentów, technik wykonawczych oraz system strojenia. Założył i był liderem wielu zespołów pod nazwą The Orchestra of Excited Strings, a wokół transcendentalnej i ekstatycznej muzyki tworzonej przez grupę zgromadziła się mocno undergroundowa grupa fanów. W 2007 roku został przyjęty na Akademie der Künste w Berlinie. Obecnie jest profesorem na kierunku Media Art na Muthesius Academy of Art and Design w Kiloni. Od 35 lat komponuje muzykę dla siebie oraz innych zespołów. Jego twórczość jest często określana jako najbardziej rockowa spośród amerykańskich minimalistów.

Mats Gustafsson
Mats Gustafsson23:00

koncert

Mats Gustafsson urodził się w 1964 roku w szwedzkim mieście Umeå. Obecnie mieszka w Nickelsdrofie w Austrii. Jest saksofonistą, improwizatorem i kompozytorem. Występuje solo oraz jako członek różnych projektów i składów: Sonic Youth, Merzbow, Jim O´Rourke, Barry Guy, Otomo Yoshihide, Yoshimi, Peter Brötzmann, Ken Vandermark, The Thing, FIRE!, THE END, LUFT, Gush, Boots Brown, Swedish Azz and Fake (the facts), BNNT. Jego kariera obejmue także duże projekty na duże składy z FIRE! Orchestra, Klangforum Wien oraz the NU – ensemble. Tworzy także muzykę dla tańca współczesnego, teatru, sztuki i poezji. Bierze udział w projektach noisowych, elektronicznych oraz związanych ze współczesnym rockiem czy free jazzem. Jest producentem międzynarodowych festiwali i tras koncertowych. Prowadzi także własne wytwórnie Slottet, OlofBright Editions i Blue Tower Records.

Do czego jest sztuka
Do czego jest sztuka? 14:00

spotkanie

Spotkanie z artystami i publicznością na temat funkcji sztuki poprowadzi Łukasz Komła, dziennikarz “Przekroju”.

Jiří Surůvka
Jiří Surůvka 20:00

performance

Jiří Surůvka ukończył studia w katedrze języka czeskiego i literatury na wydziale filozoficznym Uniwersytetu w Ostrawie. Od 2003 roku pracuje na swojej alma mater jako kierownik katedry nowych mediów. Jest także członkiem grupy Lozinski František. Jej twórczość charakteryzuje się typowym dla niego ironicznym poczuciem humoru.

Od połowy lat 80-ch skupia się na performansach, podczas których często się przebiera w symboliczne stroje. Do najbardziej znanych zaliczają się strój policjanta i Batmana. W jego malarstwie, przedmiotach, które tworzy, fotografiach, obrazach cyfrowych i filmach zawarta jest czytelna krytyka społeczeństwa.

Nataliia Lisova
Nataliia Lisova 21:00

performance

Natalia Lisowa to ukraińska artystka i krytyczka sztuki. Tworzy performance, instalacje, land art i sztukę site-specific. Studiowała na Narodowej Akademii Sztuki Pięknych i Architektury w Kijowie.

W 2018 otrzymała stypendium Ministra Kultury “Gaude Polonia”. Jej prace były prezentowane na wystawach solowych i wielu wystawach grupowych w Polsce i na Ukrainie.

Ryszard Waśko
Ryszard Waśko22:00

wystąpienie / performance

Ryszard Waśko to artysta multimedialny, kurator, animator życia artystycznego, pedagog. Urodził się 21 lutego 1949 roku w Nysie. Obecnie mieszka i pracuje w Łodzi. Na jego twórczość składają się filmy, fotografie, wideo, malarstwo i rysunek. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach siedemdziesiątych był współzałożycielem Warsztatu Formy Filmowej. Wykładał też w PWSFTviT (1970-1983). W latach 1990-1992 był dyrektorem programowym P.S.1 Museum oraz Institute of Contemporary Art w Nowym Jorku. W latach 1997-1999 przewodził Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Artystów (IKG) z siedzibą w Kolonii.

Silver Waves
Silver Waves22:30

koncert

Silver Waves to projekt Dylana Malletta założony w wyniku chęci wolnego eksperymentowania z dźwiękiem i narracją. Projekt rozwijał się i obecnie opiera się na potężnej muzyce elektronicznej o niszczycielskim charakterze, która nagina granice gatunków i strukturę muzyki klubowej. W ramach projektu Silver Waves powstają kompozycje inspirowane metodologią muzyki elektroakustycznej, a powstała muzyka opiera się na kontrastach i rekontekstualizacji. Gwałtowne melodie wydobywające się ze znalezionych dźwięków są zestawione w kontraście z uderzającymi rytmami i drażniącym akuzmatycznym noisem przy jednoczesnych zmianach tempa i dynamice start-stop. Wszystko to nadaje utworom płynny i zdecydowanie namacalny charakter.

Aja23:30

koncert / performance

AJA to artystka rezydująca w Nottingham w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się muzyką noise i techno. Całkowicie oddaje się swoim słuchaczom serwując im ekstremalnie katartyczne i podnoszące na duchu doświadczenie. Jej występy zdecydowanie nie są odpowiednie dla osób o słabych nerwach.

Ekspresja artystki wywodzi się pierwotnie z gniewu, ale rozwinęła się w taki sposób, że AJA dzieli się swoimi emocjami i wciąga publiczność w dwustronne oczyszczające przeżycie. Mimo tego, że jej występy mogą być odbierane jako erotyczne, intencją artystki jest prowokacja skoncentrowana na zagadnieniach związanych z feminizmem.

Warszawa 7-9.11.2019
Organizator:
Fundacja muzyki współczesnej
i form interdysplinarnych
Partnerzy:
Bydgoszcz

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Bydgoszczy

kujawsko-pomorskiekujawsko-pomorskie

Dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

niepodeglaculture_pl
Fundacja PrzekrójOn Art Film Festival

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” jest spotkaniem artystów tworzących i poruszających się we wszystkich rejonach muzyki współczesnej, sztuki performance, audio i wideo instalacji, w których muzyka odgrywa istotną rolę.

Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści z całego świata, gdyż jednym z założeń festiwalu jest jego wielokulturowość oraz prezentacje sprzyjające poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur.

Festiwal prezentuje najnowsze techniki wykonawcze oraz połączenia interdyscyplinarne w kontekście i poszanowaniu tradycji.

Do udziału w festiwalu zapraszane są wybitne indywidualności świata sztuki oraz młodzi artyści, których dotychczasowe działania noszą znamiona wyjątkowych. Wszystkie działania artystyczne traktowane są jako środek, który prowadzić ma do głębszego poznania otaczającej nas rzeczywistości i przemian zachodzących na świecie.

Nadchodzące 3 lata festiwalu odbywać się będą pod hasłem “Sztuka jak droga do rozumienia”.

Uważamy, że sztuka, w szczególności współczesna, jest narzędziem do uruchamiania ukrytych wewnątrz mózgu, możliwości rozumienia tego co nas otacza. Innymi słowy wychodzimy z założenia, że sztuka nie jest celem samym w sobie, a jest narzędziem do osiągania pewnych celów i jako taka pełni ważną funckję społeczną.

Zakładamy, że obcowanie ze sztuką współczeną, często tworzoną podczas występu artysty, sprawia, iż wszyscy biorący udział w akcie tworzenia, zarówno odbiorcy i twórcy, poszerzają swoje zdolności do niezależnego myślenia, a co za tym idzie głębszego rozumienia siebie, żyjących wokól ludzi oraz istniejących sytuacji.

Wielokulturowość festiwalu wynika z tego, iż wychodzimy z przekonania, że znajmomość różnic kulturowych i świadoma akceptacja tych różnic jest podstawą do porozumienia międzynarodowego.
Jednostka ludzka obcująca na co dzień ze sztuką współczesną, mająca przy tym wiedzę na temat różnorodności kulturowych otaczającej ją społeczności, ma szansę żyć w niej w sposób świadomy, pozbawiony lęków, pełen zrozumienia na potrzeby innych, ze zdolnością do stanowienia o sobie i współobywatelach, jako członek rozwijającego się wielokulturowego społeczeństwa obywatelskiego.

S. J.

Kontakt

Biuro Festiwalu

Telefon: +48 52 345 51 95
Fax: +48 52 345 51 95
office@mozg.art.pl

Sławek Janicki / festival director

slawek@mozg.art.pl / 661 574 508

Anna Jędrzejewska / PR

pr@mozg.art.pl / 660 863 612

Newsletter

Patroni medialni